Meddig durvulhat még a helyzet a lakáspiacon?

Miközben a más befektetési formák alig fizetnek valamit, a budapesti és nagyvárosi ingatlanpiac hatalmasat megy. Még vonzóbbá teszi a dolgot, hogy az alacsony kamatkörnyezet miatt jobb feltételekkel lehet lakáshitelhez jutni, mint a svájci frankos időkben, sőt a mostani hozamok és kamatok fényében a lakás látszólag kifizeti önmagát. Azonban hosszabb távon már jóval kockázatosabb a piac, mint elsőre látszik: egy kamatemelkedés eléggé megnyomhatja a törlesztőrészleteket, az árnövekedés pedig sok tényező miatt is lassulni fog. Ha pedig 2020 után nem sikerül új növekedési pályára rakni az országot, akkor újabb negatív ciklus jöhet.

Első ránézésre soha nem volt jobb befektetés ingatlant venni, mint most:

  • a lakásárak szárnyalnak, a jobb budapesti helyeken akár tízmilliós hasznot is lehetett csinálni egy garzonon az utóbbi pár évben;
  • de a lakáskiadással is 6-8 százalékos éves hozamot lehet hozni, airbnb-ztetéssel még ennél is többet;
  • miközben az alacsony kamatkörnyezet miatt egy forintalapú lakáshitel ma már olcsóbb, mint annak idején egy svájcifrank-hitel volt, és még törlesztőrészlet-fixálással sem sokkal drágább.

Ebből adódik, hogy a hülyének is megéri a dolog, hiszen ha nagyobb rajta a hozam, mint az utána fizetendő kamat, akkor igazából akármennyi hitelt fel lehet venni egy lakásvásárlásra, mert az ingatlan gyakorlatilag kifizeti önmagát.

Valószínűleg erre már elég sokan rájöttek Magyarországon, hiszen tavaly éves alapon 50 százalékkal nőtt a felvett lakáscélú kölcsönök értéke, idén pedig az év első hat hónapjában további 56 százalékkal, ami észbontó ütemű bővülés. A várakozások szerint 2016-ban elérheti az 500 milliárd forintot a lakáscélú hitelkibocsátás, amire legutóbb a válság előtt, 2008-ban volt példa (ha nem számoljuk a 2012-es kedvezményes végtörlesztés során átváltott hiteleket, amelyek új kibocsátásnak minősültek).

Az áremelkedés üteme tavaly rekordokat döntött, és idén is folytatódott, még ha egyes szegmensekben lanyhábban is az előző évinél. Az lakáspiaci tranzakciók száma és értéke is növekszik, nominális értéken már majdnem elérte a 2008-as szintet, Budapesten meg is haladta. Tehát kereslet az van, miközben a kínálati oldalon még nem látszik érdemi bővülés, más szóval relatíve kevés új lakást adtak át az utóbbi években.

Ugyanakkor a robbanásszerű növekedés nyilvánvalóan nem tarthat örökké, és bár egyelőre nem tűnik lufinak a lakáspiac, van két elég jelentős kockázati tényező, amelyekről nem szabad elfeledkezni, mert hosszabb távon elég nagy potenciális pofonokat rejtenek.

Nem lesz örökké ennyi a kamat, az árak pedig csak addig tudnak nőni, ameddig a magyar életszínvonal,

ez utóbbival kapcsolatban azonban hosszú távon elég súlyosak a kérdőjelek.

Meddig mehet a törlesztő?

Ahogy a svájcifrank-hitelek esetében az árfolyamváltozás, úgy a forinthitelek kapcsán a kamatemelés a legsúlyosabb kockázat. Ma a jegybanki alapkamat rekord alacsony, kevesebb mint egy százalék.

Mióta világ a világ, nem volt példa még arra, hogy szinte ingyen lehessen pénzt kölcsönözni, és valószínű, hogy nem is fog örökre így maradni a helyzet. Márpedig egy néhány százalékpontos kamatemelés jelentősen megdrágíthatja a hitelt.

Ha ma fel akarunk venni egy 10 milliós lakásvásárlási hitelt 20 éves időtartamra, akkor megfelelő kereset (jellemzően 250-300 ezer nettó) felett már simán találunk 3-4 százalék közötti teljes hitelmutatóval rendelkező ajánlatokat. Az átlag ennél valamivel magasabb, a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az átlagos magyar lakáshitelt most 5,69 százalékos THM-mel folyósítják. Ez utóbbival számolva a kölcsönünkre havi 69 866 forintos havi törlesztőt kellene fizetnünk, ami a bérleti díjak fényében elég baráti.

Ha viszont az MNB vissza kellene hogy térjen a 6 százalékos kamatszintre – ami a 2012 előtti állapotokhoz képest még mindig elég alacsony lenne –, az rendesen megnövelné a törlesztőt. A jegybanki adatok alapján az átlagos kamatfelár 3 százalék, az átlagos banki költség további 2 százalék volt az utóbbi másfél évtizedben, így a lakáshitel jellemzően 5 százalékkal drágább az alapkamatnál. Tehát 6 százalékos kamat mellett 11 százalékra nőne a THM, ami a fenti konstrukció esetében már 100 ezer forint fölötti törlesztőt jelentene.

Persze az alapkamat egyhamar nem fog 5 százalékkal megugrani, hiszen inflációs veszély egyáltalán nincs, sőt inkább deflációs van. Ráadásul több tényező is az irányba mutat, hogy egy ideig nem változik a helyzet.

  • Az olajár világpiaci mélyrepülése az infláció ellenében hat.
  • Ahogy általában véve a lassú európai (bér)növekedés és a kereslet gyengesége is.
  • Nem is beszélve arról, hogy technológiai fejlődés lenyomja a fogyasztói cikkek árát.
  • Kína pedig a világ legnagyobb exportőreként a jüan folyamatos leértékelésével globálisan terjeszti a deflációt.
  • És egyes vélemények szerint a társadalom elöregedése is gátat szab az áremelkedésnek.
  • Rövid időn belül tehát nem várható inflációs sokk és emiatt kamatemelés sem, azonban a lakáshiteleket jellemzően nem néhány éves távlatban veszik fel az emberek. A fenti konstrukcióval számolva 2021 végére, azaz öt és fél év után még mindig marad 8,2 milliónyi tartozásunk a bank felé. Ha ekkor kezdene el felkúszni a kamat 6 százalékig, akkor is nagyjából 95 ezer forintra nőne a törlesztő, ami 36 százalékos tehernövekedést jelent.

    Ez persze jóval kevesebb, mint a svájci frank elszállásakor tapasztalt 70 százalékos törlesztőrészlet-emelkedés, és egyáltalán nem a kigazdálkodhatatlan kategória, főleg ha addig a bérek is nőnek. A lakást viszont eléggé megdrágítaná a dolog.

    Ez a mai hitelezési ütem mellett még nem tűnik súlyos rendszerszintű kockázatnak, ugyanakkor például a dánoknál, ahol szintén most érte el a lakáspiac a válság előtti csúcsot, már kongatják a vészharangot, és a piac elszabadulásával riogatnak az alacsony (ott konkrétan negatív) kamatkörnyezet miatt. Ha tovább erősödik a hitelezés, akkor ez hamarosan Magyarországon is igaz lehet.

    Meddig mehetnek az árak?

    A másik potenciális kockázat a lakáspiac általános jövőbeli teljesítménye, azaz hogy mennyivel fog többet (vagy kevesebbet) érni az ingatlan mondjuk tíz év múlva. Mint az ebből a cikkből is elég jól kiderül, a lakásárak elég nagy korrelációt mutatnak az alapvető makrogazdasági mutatókkal, tehát ha jól megy a gazdaság, jól megy a lakáspiac, és vice versa.

  • Ez persze valahol magától értetődő, ahogy az is, hogy aki lakásba fektet, az közvetetten a magyar gazdaság teljesítményére is fogad. A probléma csak az, hogy ez utóbbi elképesztően sérülékeny, és nagyon nagy mértékben függ az európai uniós transzferektől. Amikor például idén év elején az előző támogatási ciklus lezárása miatt nem jöttek uniós támogatások, gyakorlatilag beszakadt a növekedés, és beülhettünk Görögország mellé a szégyenpadra.
  • Márpedig 2020 után alapjaiban változik meg az EU támogatási politikája, ami a gyakorlatban annyit jelent számunkra, hogy sokkal kevesebb pénz fog jönni Brüsszelből. Amiből egyenesen következik, hogy ha addig nem sikerül jelentősen felfejleszteni a gazdaság fundamentumait, akkor be fog szakadni a növekedés. Márpedig a jelenlegi folyamatok alapján nem igazán látszik, hogy hogyan történhetne meg négy éven belül egy komolyabb növekedési fordulat. Ebből pedig az következik, hogy a lakáspiac is megzuhanhat, hiszen növekedés nélkül a fizetőképes kereslet is elapad.

    Azzal is számolni kell, hogy a lakáspiac sajátosságaiból adódóan eleve ciklikus, más szóval mindig lesz fent és lent, a megtérülés pedig elsősorban attól függ, hogy az ember mikor száll be és mikor száll ki. Az előző pozitív ciklus nagyjából 2002 és 2008 között folyt le, és bár ebből önmagában nem lehet következtetéseket levonni a jövőre vonatkozóan, azért a makrogazdasági kilátásokkal együtt már nem lenne meglepő, ha a 2020-as években újra egy negatív ciklus jönne.

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.