Átalakulnak-e az új jogszabályok miatt a városok?

Fellendíthetnek-e egy kerületet vagy elpusztíthatnak-e egy falut az új jogszabályok, például a csok? Erre a kérdésre keresi a választ az Urbanista, melyben az Otthontérkép szakmai segítségét is kérte a szerző.

Arról már rengeteg cikk született, hogy a csoknak (családi otthonteremtési kedvezmény) milyen előnyei és hátrányai vannak, kiket érint és kiket nem, és legfőképpen: hogy valóban segíti-e a nemes célt, a népszaporulat növelését. Na, most ezekkel nem fogunk foglalkozni.

Minket most csak és kizárólag az érdekel, hogy ez az új lehetőség a többi, közelmúltban bejelentett szabályozással együtt (építési törvény módosítása, típustervek, áfacsökkentés) hogyan módosíthatja városaink megjelenését.

Megváltozhatnak-e az utcaképek, fellendülhetnek-e városrészek, születhetnek-e esetleg újak, vagy épp lesznek-e olyan épülettípusok, amelyek eltűnhetnek. A kérdésekre természetesen senki nem tud pontos választ adni, de arra kértünk építészeket, ingatlanfejlesztőket, ingatlanpiaci szakértőket, hogy próbálják megjósolni, hozhat-e mindez változást, és ha igen, mit.

A csok részletei ma már ismertek, és megvannak az első adatok az érdeklődésről is, azt azonban még mindenki csak saccolgatja, hogy ez mit fog jelenteni a gyakorlatban. Tulajdonképpen már az sem világos, minek fog kedvezni a sok új szabályozás.

Az Otthontérkép csokkeresőjében a legtöbben használt ingatlant kerestek, ugyanakkor az ingatlanosok arra panaszkodnak, hogy megcsappant az érdeklődés a használt családi házak iránt, mindenki újat akar építeni. Ami iránt viszont leginkább megnőtt az érdeklődés szerintük, az a telek.

Már csak az a kérdés, hogy mi épül majd rá:

társasház vagy családi ház?

„A magyar ember roppant konzervatív, különösen, ha lakásról van szó. Az európai átlaghoz képest nálunk sokkal nagyobb a családi házak aránya, és nem hiszem, hogy ez egyszeriben megváltozna” – mondta Koós Miklós építész, az egyik legrégebbi és legnépszerűbb hazai építészeti blog gazdája, aki a kezdetektől követi és elemzi az építésügyhöz kapcsolódó jogszabályváltozásokat.

A cikk itt olvasható: Átalakulnak-e az új jogszabályok miatt a városok?

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.