Miért nem kell senkinek a túl nagy lakás vidéken?

Sem a saját célra vásárlók, sem a befektetők nem nagyon kapkodnak vidéken a nagyobb méretű házak vagy lakások után. Mutatjuk a lehetséges okokat. 

Míg Budapesten az elmúlt két és fél évben szinte minden ingatlantípus esetében megemelkedtek az árak, addig a vidéki nagyvárosok nagyméretű lakásai esetében még nem történt meg a robbanás. Hiába a lemaradás, egyelőre nincs nagy tülekedés a vidéki óriásházak és a nagyobb városi lakások iránt.

A két-háromszintes, akár 200-300 négyzetméteres házakat annak idején sokan azért vállalták be, mert azt hitték, hogy a felnőtté vált gyerekeket mentesítik a telek vagy lakásvásárlástól, tehát sokkal olcsóbban lakhatnak majd – a szülői házban, amire sokan még rá is húztak egy emeletet. Ám a gyerekeknek csak elenyésző része akar manapság a szülőkkel élni, a fiatalok egyre rugalmasabb életformában gondolkodnak, aminek nem feltétlenül első számú faktora a közös családi ház.

A nagy házak és lakások – főleg, ha nem éppen kiugróan jó lokációban vannak – befektetésnek sem igazán vonzóak, hiszen nehéz jó áron kiadni őket, az albérletesek inkább a kislakásokat vagy kisebb házakat keresik. Az értéknövekedésre játszani megint csak kockázatos, ha nem valami frekventált helyről van sz, márpedig a többség éppen nem ebbe a kategóriába tartozik.

A válság előtti állapothoz képest nagymértékű visszaesés volt tapasztalható Budapesten és vidéken is egyaránt, amelynek mélypontja a 2013-as év volt. Az ezután eltelt időszak azonban már nem volt ilyen egységes. A 30-50 négyzetméteres, 2000 előtt épült lakások ára mostanra a fővárosban már lényegesen meghaladja a 2008-as árszintet, míg ebben a méretkategóriában vidéken épphogy néhány százalékos emelkedés zajlott le ezidáig. A belvárosi 50-80 százalékos árnövekedéshez képest a külsőbb kerületekben 20-30 százalékos, a vidéki nagyvárosoknál 2-10 százalékos csak az emelkedés.

A 80-100 négyzetméter közötti, szintén 2000 előtt épült lakásoknál még élesebb a főváros-vidék eltérés. Míg Budapesten erőteljes áremelkedés zajlott és lassabb ütemben jelenleg is tart, addig vidéken még nem érték el a négyzetméter árak a 2008-as szintet. Így ebben a méretsávban például Debrecenben 22 százalékkal, Pécsen 14 százalékkal, Kecskeméten 5 százalékkal alacsonyabbak jelenleg az árak, mint 2008-ban.

Akadnak azonban kivételes esetek, mint például Győr, mely földrajzi és gazdasági helyzetének köszönhetően lépést tud tartani Budapesttel a lakásárak változását illetően. A település ingatlanpiacára a válság kevésbé hatott, így az újra feléledő piacon előnyben indult.

 

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.