Súlyos hónapokkal csúszhatnak az építkezések

Az építőipari termelés ugyan nőtt februárban, de továbbra is súlyos a szakemberhiány. Annyira, hogy veszélybe kerülhetnek az építkezések, főleg a lakás és irodaberuházások.

Az építőipar termelése februárban 15,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi alacsony bázist a januári – szintén alacsony bázisra támaszkodó – 18,5 százalékos növekedés után – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az építőipari kapacitáshiány belátható időn belül nem enyhül, erre utal, hogy a megkötött új szerződések volumene 43,5%-kal meghaladta az előző évit februárban.

Az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkent az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése. Az épületek építése 13,5 százalékkal, az egyéb építményeké 19,7 százalékkal nőtt a tavaly februárihoz mérten.

Az épületek építésének növekedése februárban is elsősorban ipari és raktárépületek, kisebb mértékben sportlétesítmények és oktatási épületek építésének az eredménye. Az egyéb építményeknél az alacsony bázis mellett út- és vasútépítési munkák eredményeként emelkedett a termelés.

„Az infláción kívül további 15-20 százalékkal emelkedhetnek a kivitelezési költségek a dráguló alapanyagok és főleg a munkaerő miatt, s ez megoldhatatlan feladatok elé állítja a kevésbé tőkeerős és kevés referenciával rendelkező ingatlanfejlesztőket. A meghirdetett beruházások kezdése akár 4-6 hónapot is csúszhat.” – mondta Mester Nándor, az Otthontérkép.hu vezető elemzője.

A következő másfél évben piacra kerülő több, mint 10 ezer új lakásnak akár a 15-20 százaléka is veszélybe kerülhet amiatt, hogy nem tud időben elindulni a kivitelezés. Ez azért is nagy baj, mert az építőipart most főleg a lakásberuházások tartják életben. Az uniós források idei és jövő évi beáramlása nyomán a nagyobb infrastrukturális fejlesztések viszont idővel elszívják a még megmaradt munkaerőt, így a lakáságazat további sebeket szenvedhet – figyelmeztetett a szakértő.

„A munkaerőhiány és a garantált bérminimum emelése számottevő bérnövekedést eredményezett az ágazatban, de drágultak az építőanyagok is.” – hangsúlyozta Tatár Tibor, a Futureal vezérigazgatója, aki szerint ezeknek a folyamatoknak még nincs vége.

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.