Lejárt lemez a városon túlra költözés?

Ötödére esett az agglomerációban a népesség bővülésének üteme, miközben Budapest egyre népszerűbb – állapította meg az elemzés. A felsőosztály állítólag már Budapest belsőbb kerületeit preferálja. Kerül, amennyibe kerül.

Az ingatlanosok tapasztalatai szerint jól elkülöníthető hullámokban áradnak a családok az agglomerációba, illetve vissza a nagyvárosokba. Különösen persze Budapestre. Az Otthontérkép most kiadott elemzése szerint újra a városi környezet a nyerő. Mint megállapították: a korábbi fogyás után már évente csaknem 0,6 százalékkal növekszik Budapest népessége, a környező települések népességbővülése viszont az ezredforduló utáni években jellemző 2,4 százalékos mértékkel szemben mindössze félszázaléknyi.

A legnagyobb mértékben a főváros XXIII. kerülete gyarapszik, ami a kerületben található ingatlanok (ma még?) kedvező árfekvésének köszönhető.

A korábban a békés, nyugodt (ezért az itt felnövő új generáció számára talán unalmas) külvárosok és agglomerációs településeket választó közép- és felsőosztálybeli családok egyre nagyobb része preferálja a belsőbb kerületeket, többek között Újlipótvárost, Vízivárost, Újbudát és Ferencváros belső részét– állította Ditróy Gergely az Otthonterkep.hu vezető elemzője. Persze ez nem marad hatástalan az árakra.

Az ingatlanár azonban Ditróy szerint önmagában nem magyarázza a lakásvásárlási célpontok kiválasztását. Egyes alacsonyabb árfekvésű kerületekben valóban növekedett a népesség, míg magasabb árfekvésűekben csökkent. Jó számmal akadnak azonban kivételek is. A XI. kerületben például az átlagosnál magasabbak az árak, ennek ellenére növekedett a népesség. Egyes területek ugyanakkor, mint például a X. kerület, hiába lettek olcsóbbak, vonzerejük tovább csökkent.

 

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.